EVLİLİK BAŞVURUSU

Evlilik Başvurusu

 

 Evlenme kararı verdiniz ama evlilik başvurusu için gerekli belgeler hangileri ya da nereden başlaman gerektiğini bilmiyor olabilirsin. İnan bana sorun değil. T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü’nden işte sana liste! Kolaylık olsun diye soru cevap şeklinde bilgi vereceğim. 

 

1. Evlilik başvurusunda istenen belgeler nelerdir?

Bu noktada bilmen gereken en önemli şey sağlık raporun olmazsa evlenemezsin. İşte liste...

  • İki örnek olarak düzenlenen evlenme beyannamesi.
  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopileri
  • Resmi veya özel sağlık kurum ve kuruluşundan alınmış sağlık raporu
  • 4’er adet vesikalık fotoğraf. (fotoğraf adedi belediyeye göre değişebilir.)
  • Nüfus kayıt örneği veya evlenme ehliyet belgesi.

2. Evlilik sağlık raporu nedir?

Evlilik sağlık raporunun nedeni evlilik öncesinde çiftlerin evlenmeye engel herhangi bir hastalıkları olup olmadığını anlamak için yapılır. Böylece tarafların haberi olarak evlilik kararını verirler.

Evlilik sağlık raporu için istenen tahliller; kan alma ve akciğer testidir. Kan grubunun nedeni hepatit, akdeniz anemisi, frengi ve AIDS hastalıklarını taşıyıp taşamadığınızı anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca bu testle anlaşılan çiftlerin kan uyuşmazlığına sahip olması halinde çocuk yapmadan önlemlerini de almaları sağlar.

3.Evlilik başvurusu için sağlık raporu nereden alınır?

Evlilik sağlık raporu resmi veya özel kurumlardan alınması gereken bir belgedir.

ÖNEMLİ NOT: Evlilik için sağlık raporunuzu almanız gereken tarihe dikkat edin.Rapor tarihi resmi nikahın gerçeklşeceği tarihten en fazla 6 ay önce alınmış olmalıdır. Sağlık raporlarının resmi geçerlilik süresi 6 Ay olduğundan, raporu alacağınız tarihi mutlaka kontrol edin. Aksi taktirde nikaha çok az bir zaman kala o yoğunlukta sağlık raporunuzu güncellemeniz gerekecektir.

4. Evlilik başvurusu ne zaman yapılır, saatleri nelerdir?

Evlilik başvurusu hafta içi 8.30 ile 12.00 saatleri arasında çiftlerden birinin bağlı bulunduğu belediyeye yapılır. Bazı belediyeler saatlerde ve başvurmanız gereken tarihte farklılık göstereceği için belediyenizin web sitesinden başvuru zamanlarını öğrenebilirsiniz.

5. Çiftler ayrı şehirlerde yaşıyorsa başvuru nasıl yapılır?

Evlenecek çiftler ayrı şehirlerde yaşıyorsa her iki tarafta evlenmek için kendi bulunduğu şehrin belediyesine başvurabilir. Bu noktadan sonra belediyeler kendi aralarında bilgi paylaşımı yapar.

6. Online evlilik başvurusu yapılır mı?

Hayır. Çiftler, online evlilik başvurusu yapamaz mutlaka belediyeye giderek müracaat etmeleri gerekir. Kendi gidemeyecek durumdaysa vekil olarak belirlediği kişi yerine başvuruda bulunabilir. Fakat bunun için mutlaka fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi ve bu vekaletnamede vekalet veren ile vekili ve evleneceği kişinin tam kimlik bilgileri ile nüfus cüzdan fotokopilerinin yer alması, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve kiminle evleneceğinin yazılması şarttır.

7. Başvuru kaç ay geçerlidir?

Evlilik başvurusu müracaat tarihinden itibaren 6 ay geçerli olacağı için başvurunuzu o tarihe denk gelecek şekilde ayarlamalısınız.

8. Nikah başvurusu tek başına yapılır mı?

Eğer vekil olarak nişanlınızı tayin ettiyseniz (yukarıdaki kurallara göre) başvuru tek başına yapılır. O kurallara uyulmazsa tek başına başvuru yapılamaz.

9. Evlilik başvurusunda soyadı?

Evlilik gerçekleştiğinde kadın öncelikli olarak eşinin soyadına sahip olur. Kendi soyadını kullanmak isteyen gelin adayları, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurarak bunu beyan etmelidir. Beyan etmediklerinde kendilerine ait soyadını kullanmaları mümkün değildir.